Kopiując pomysł Szymona z zeszłego roku, poniżej zamieszczam listę książek, które w tym roku przeczytałem (odnoszące się jakoś do dziedziny problemowej tworzenia oprogramowania, nie listuje książek fantazy itp, jak ktoś chce taką listę, dajcie mi znać a polecę kilka nowych tytułów:)) oraz moje odczucia odnośnie ich (uśmieszki, śmieszki).

HTML5 and JavaScript Web Apps – :(

Amazon: US, UK, Kindle

Szczerze nie wiem co o tej książce myśleć. Po pierwsze by móc ja czytać trzeba ja czytać z włączonym Internetem bo prawie na każdej stronie trzeba klikać link do źródła bo autor wkleja tylko wycinki które same w sobie nic nie znaczą. Po drugie, to miało być hands-on a jest bardziej what’s new. Samo przeczytanie opisu książki wystarczy by wiedzieć tyle samo na ten temat jak po przeczytaniu książki. Nie polecam.

Learning JavaScript Design Patterns – :)

Amazon: US, UK, Kindle; Web, Github

Dobry, i ciekawy przegląd wzorców w JavaScript, warto przeczytać i dodać do ulubionych by w razie co wrócić i jeszcze raz przeczytać/zobaczyć daną implementację wzorca.

Maintainable JavaScript – :)

Amazon: US, UK, Kindle

Dobra, książka pokazująca kilka praktycznych przykładów jak formatować kod w JS i jak go pisać by był on czytelny, i łatwy w zarządzaniu. Porady są proste i zrozumiale, i aż dziw bierze, że niektórzy ludzie robią rzeczy opisane w tej książce – jak nadpisanie undefined czy innych standardowych obiektów.

JavaScript Web Applications – :)

Amazon: US, UK, Kindle

Na początku nie bylem z niej zadowolony, ale z czasem widzę ze ma ona ręce i nogi i naprawdę jest warta przeczytania. To dzięki niej zacząłem się bawić Backbone, knockout itp. Książka pokazuje krok po kroku jak stworzyć własny framework MVC dla JavaScript i na co zwrócić uwagę przy jego tworzeniu.

High Performance JavaScript – :)

Amazon: US, UK, Kindle

Podstawowa pozycja dla każdego, kto chce pisać kod w JavaScript. Praktyczne porady, jak zoptymalizować kod, a Ci którzy byli na prezentacji Roba Ashtona w Wilnie, mogą potwierdzić ze jedna mała zmiana może przyspieszyć kod 1000 krotnie.

CODE – :)

Amazon: US, UK, Kindle

Książka którą chciałbym otrzymać na pierwszym roku studiów. Pokazuje ona krok po kroku jak zbudować swój własny komputer, na jakiej zasadzie to wszystko działa, i na czym to wszystko polega. Jednak jeżeli już przez to przeszliście lub dokładnie wiecie co i jak, to książka może być dla was po prostu nudna. Tak czy siak pierwsze rozdziały w książce są dla każdego – opisują one sposób porozumiewania się za pomocą kodów – Morsa, Braille itp. Pokazując przy tym jak to się odnosi do systemu binarnego. W ogóle czad :)

Ksiazki Syncfusion (GIT, JavaScript, HTTP, Knockout) – :(

Web

Duże rozczarowanie. Książki są pobieżne, słabo napisane, często łapałem się na tym ze nie wiedziałem o co chodzi autorowi. GIT – musiałem się cofać 10 stron by dowiedzieć się o jakiej komendzie on mówi, bo napisał ją tylko raz. JavaScript – połowa książki o tym, ze obiekt to obiekt, w ogóle do tej pory nie wiem co autor chciał przekazać. Knockout – już lepiej odpalić tutorial online, dużo więcej się nauczycie. HTTP – o ja… bez komentarza. Reszty nie czytałem i nie zamierzam, chyba ze ktoś naprawdę poleci jedną z nich :)

Pro GIT – :)

Amazon: US, UK, Kindle; Github, Web

Full wypas, polecam, zachęcam, czytajcie i pozostawcie na biurku by w razie co można było do niej wrócić i doczytać/przypomnieć sobie coś. Jak na razie najlepsza książka o GIT na jaką natrafiłem.

Single page apps in depth – :)

Web, Github

Jak dla mnie warta więcej niż przykładowa implementacja SPA wykonana przez Johna Papa. Dodatkowo, pokazuje tez ona, dlaczego implementacja SPA w wykonaniu MS jest po prostu zla :) Fajne napisana, i dobra treść, polecam.

JavaScript For Cats – :|

Web

Nie dla mnie, nie wiem czemu to czytałem, ale przeczytałem. Tak czy siak, jak nigdy na oczy nie widzieliście JavaScript, to jest to książka dla was.

The Past, Present, and Future of JavaScript – :|

Web

Dużo rzeczy wyjętych z kontekstu, pobieżne przejście po nowościach w ECMA, które mogą, ale nie koniecznie będą zaimplementowane. Warto przeczytać tylko po to by wiedzie, co nas może czekać. Jednak ciężko się to czyta – dużo przykładów i ciężko czasami je odnieść do czegoś konkretnego.

The Node Beginner Book – :|

Web, Github

Od tego zacząłem naukę NodeJS i książka była przydatna jak bootstrap, jednak pewnie tak jak JavaScript For Cats – jest ona dobra, dla tych, którzy nigdy z daną technologią nie mieli nic wspólnego. Autor w prosty sposób pokazuje jak stworzyć aplikacje w oparciu o Node – przy czym rozbija na części odpowiednie moduły serwera, jak serwowanie odpowiedzi, filtrowanie itp.

The Lean Startup: How Constant Innovation Creates Radically Successful Businesses – :)

Amazon: US, UK, Kindle

Książkę polecił mi Tomasz Onyszko, i musze powiedzieć ze jestem z niej super zadowolony. Niby wszystko się wie, ale jak to się przeczyta to jakoś dziwnie zostaje to w głowie. Książka w bardzo fajny sposób pokazuje, jak podejść do start-up’u, jak nim zarządzać, co testować, jak wdrażać produkt tak by mieć już feedback odpowiednio wcześnie. Gorąco polecam!

Rok 2013?

Jeżeli jutro/dziś się świat nie skończy to książki czekają już w kolejce na kindle, oraz na mannings (kilka meap’ów powinno zostać skończonych jakoś w nadchodzącym roku). Głównie dalej tematyka HTML5 i Web. Choć kto wie co się stanie w trakcie roku? Może nagle coś ciekawego wyjdzie na temat innej technologii? :)

4 KOMENTARZE

  1. niektorzy wstaja o 6 nad ranem, a niektorzy do lozka czytaja 1h :) do tego wyjscie do miasta – min 60 min w metrze itp. a ksiazki sa po 250-300 stron, gdzie przewaznie 1/3 lub 1/4 tresci to kod :) czyta sie szybko, gorzej pozniej z praktykowaniem zdobytej wiedzy ;)

  2. "Ksiazki Syncfusion …. HTTP – o ja… bez komentarza…" a co byś polecił do poczytania o HTTP, komuś kto niby miał już coś do czynienia, ale głównie przez "programistyczne abstrakcje", a teraz chciałby sobie swoją wiedzę poukładać ?

Comments are closed.