I jak wam się How I Build This podobał? Tym razem mam coś dla was kompletnie z innej beczki. Ale serio, wciągnęło mnie tak, że całość przesłuchałem w jeden dzień. Po prostu :) mistrz :)

side note: wszystkie linki do amazonu itp. są u mnie afiliacyjne – to znaczy, że jeżeli kupicie książkę za pomocą mojego linku amazon da mi kilka centów. Przez te wszystkie lata dał mi ich aż 98 ;) więc reklamować nie potrafię ;) ale jakbyście kupili za pomocą linku to zawsze coś wpadnie i dzięki temu potem będę mógł kupić sobie książkę jakąś :) więc sorki i dzięki za wyrozumiałość.

Słyszeliście o Malcolmie Gladwelu? Jak nie to pora nadrobić zaległości i przeczytać kilka jego książek. W szczególności, że w 2009 roku został on uznany za jednego (drugi) z największych myślicieli świata. Autor książek The Tipping Point, Blink, Outliers, What the Dog Saw (recenzja) i David i Goliath – wszystkie WARTO przeczytać. Serio. To już mniej więcej wiecie kim jest Malcolm? Jak go czytaliście to też wiecie, że jest on dociekliwy i specyficznie patrzy na pewne problemy. Więc jak tylko się dowiedziałem, że stworzył on podcast musiałem go sprawdzić.

Podcast nazywa się Revisionist History i swojego czasu był top 1 w usa itunes (kolejny… wiem). Jest to podcast o przeszłości. Malcolm bierze różne wydarzenia historyczne (te znane, te mało znane, ogólnie opiera się na przeszłości i tym co się już wydarzyło) i je analizuje. Co spowodowało dane wydarzenie, jak się ludzkość lub ludzie zachowali, co z tego wynikło. To są zarówno pozytywne jak i negatywne wnioski. A spostrzeżenia są super interesujące i dające do myślenia. (UWAGA DŁUGIE ZDANIE ;)) Na przykład dlaczego jedna uczelnia w stanach która ma 28 miliardów dolarów w gotówce na koncie, dostaje wsparcie 400 milionów dolarów na to by wydać 100 milinów dolarów na badania czemu wspieranie biednych uczelni się nie udaje… abstrakcja co? Albo co ma jedzenie wspólnego z edukacją dla wszystkich?

Takich ciekawych spostrzeżeń jest dużo. Serio każdy odcinek warto przesłuchać – nie ma ich dużo, tylko 10. Dla maniaków jeden dzień, dla innych dwa-trzy. Jak podobało się wam to co Malcolm robił wcześniej, podcast też się wam na pewno spodoba. Jak nie wiecie czym zajmował się Malcolm, dajcie mu szanse. Już pierwszy odcinek daje do myślenia, drugi wgniata w fotel, trzeci… ja Cię :) Polecam :)

5 KOMENTARZE

  1. Super, właśnie szukam wartościowych podcastów nieinformatycznych. Po polsku kilku spróbowałem i… niestety nie dziwię się, że podcasty nie są w Polsce jakoś bardzo popularne. Jeden i drugi, które polecałeś: już ściągnięte wszystkie odcinki, będzie słuchane :).

    • @Maciej

      to ten polecam bardziej od poprzedniego. Każdy zaś z nich jest zupełnie inny. Ten poprzedni to bardziej founders at work, a ten tutaj: life is brutal ;)

  2. Malcolm, nie Malcom :-) Sorry, moje QA oko. Skończę obecną książkę (którą zacząłem) i może rozejrzę się w jego pozycjach.

Comments are closed.